Mevsimlikler

Kapalı ortamda mart ayında havaların ısınma döneminde tohumlaması yapılan bu tür bitkilerde amaç erken çiçek almaktır. Bu tür bitkiler dış ortamda ekilecekse nisan ayı sonlarını beklemek daha doğrudur. Nisan sonunda ekilenler yaz ortalarında çiçek vermeye başlar.

Begonya, cam güzeli, ateş çiçeği, petunya, aslanağzı, mine, buz çiçeği, kadife, kral kızı, horoz ibiği ve kozmos mevsimsel tohumladığımız bitkilerdendir.
Mevsimlik çiçekler sınıfında olup ömrü iki yıl olan bitkilerde birinci yıl köklenme ve dallanma ikinci yıl ise çiçek açma dönemine girerler. Bu tür bitkileri mayıs ayında ekmek etkili netice için gereklidir. İki yıllık çiçeklere örnek yüksük otu, ay gülü, çan çiçeği ve hüsnüyusuftur..

Mevsimlik çiçekjler sınıfında olmasına ragmen ömürlük olan türleride vardır bunlara da haseki küpesi, ezan çiçeği, acı bakla, ömürlü karanfil ve gülhatmi türlerini örnek verebiliriz.

Tropical Peyzaj özellikle sosyal yaşam alanları, parklar ve refüj uygulamalarında ömürlük bitkiler yanında mevsimlik bitkilere yer verip görselliği ön plana çıkaran uygulamalar yapmaktadır.